| FABRIC NAME | BRIAR CEDAR |
| GALLERY ID#: | 62 |
| PATTERN | CHENILLE/VELVET PLAIN/TEXTURED PLAIN |
| COLOR | BEIGE/BROWN |
| WIDTH | 54" |
| GRADE | 50 |
| ABRASION | 25,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | WS |
| RAILROADED? | NO |
| HORZ REPEAT | H-13 1/2" |
| VERT REPEAT | V-26" |
| CONTENT | 71% ACRYLIC 29% POLYESTER |