| FABRIC NAME | BURLINGTON AZURE |
| GALLERY ID#: | 1048 |
| PATTERN | CHENILLE/VELVET |
| COLOR | BLUE/PURPLE |
| WIDTH | 54" |
| GRADE | 61 |
| ABRASION | 50,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | S |
| RAILROADED? | NO |
| HORZ REPEAT | H-27" Side x Side |
| VERT REPEAT | V-27" |
| CONTENT | 54% POLYESTER 39% COTTON 7% VISCOSE |