| FABRIC NAME | DASH PEACOCK |
| GALLERY ID#: | |
| PATTERN | STRIPE |
| COLOR | GREEN |
| WIDTH | 60" |
| GRADE | 71 |
| ABRASION | 50,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | S |
| RAILROADED? | NO |
| HORZ REPEAT | H-0" |
| VERT REPEAT | V-8 1/2" |
| CONTENT | 45% COTTON 32% ACRYLIC 19% POLYESTER 4% LINEN |