| FABRIC NAME | FEATHERS JEWEL |
| GALLERY ID#: | 1358 |
| PATTERN | PRINT NOVELTY/EXOTIC |
| COLOR | GREEN |
| WIDTH | 53" |
| GRADE | 39 |
| ABRASION | 30,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | S |
| RAILROADED? | NO |
| HORZ REPEAT | H-4 3/4" |
| VERT REPEAT | V-4 1/4" |
| CONTENT | 100% POLYESTER |