| FABRIC NAME | FOSCOE SUNSET |
| GALLERY ID#: | 881 |
| PATTERN | GEOMETRIC/DITSY |
| COLOR | RED/ORANGE |
| WIDTH | 54" |
| GRADE | 34 |
| ABRASION | 33,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | WS |
| RAILROADED? | YES |
| HORZ REPEAT | H-14 1/2" |
| VERT REPEAT | V-9 1/2" |
| CONTENT | 88% POLYESTER 12% COTTON |