| FABRIC NAME | LENNOX SAGE |
| GALLERY ID#: | 973 |
| PATTERN | DAMASK/EMBROIDERY |
| COLOR | GREEN |
| WIDTH | 0" |
| GRADE | 38 |
| ABRASION | 33,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | S |
| RAILROADED? | NO |
| HORZ REPEAT | H-4 3/4" |
| VERT REPEAT | V-7 3/4" |
| CONTENT | 46% POLYESTER 39% RAYON 15% COTTON |