| FABRIC NAME | OSBORN OPAL |
| GALLERY ID#: | 24 |
| PATTERN | PLAIN/TEXTURED PLAIN |
| COLOR | BEIGE/BROWN |
| WIDTH | 54" |
| GRADE | 36 |
| ABRASION | 10,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | WS |
| RAILROADED? | YES |
| HORZ REPEAT | H-8" |
| VERT REPEAT | V-12" |
| CONTENT | 66% ACRYLIC 33% POLYESTER 1% VISCOSE |