| FABRIC NAME | PIXEL SEAGLASS |
| GALLERY ID#: | 546 |
| PATTERN | STRIPE NOVELTY/EXOTIC |
| COLOR | BLUE/PURPLE |
| WIDTH | 54" |
| GRADE | 43 |
| ABRASION | 33,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | S |
| RAILROADED? | YES |
| HORZ REPEAT | H-14 1/4" |
| VERT REPEAT | V-7 1/4" |
| CONTENT | 53% POLYESTER 34% RAYON 13% COTTON |