| FABRIC NAME | RUBRIC APRICOT |
| GALLERY ID#: | 909 |
| PATTERN | GEOMETRIC/DITSY |
| COLOR | RED/ORANGE |
| WIDTH | 54" |
| GRADE | 25 |
| ABRASION | 50,000 Wyzenbeek Double Rubs (Heavy) |
| CLEANING CODE | S |
| RAILROADED? | YES |
| HORZ REPEAT | H-4 3/4" |
| VERT REPEAT | V-1 3/4" |
| CONTENT | 67% POLYESTER 33% COTTON |